SKU: SHS121814LAJUDSNLA
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
Sheridan 1 Light 6.13 inch Satin Nickel ADA Wall Sconce Wall Light
by AFX
SKU: SHS121814LAJUDSNLA
Choose options for pricing
  • Save 17% Off , while supplies last. Details
Select Finish: Satin Nickel
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
(67 in stock)
Free Shipping & Returns!
Free 2-day Delivery Available
Enter your ZIP Code to check your eligibility:
Please enter a valid zip code
You're Eligible for Free 2-day Delivery!
This item is [not] eligible for 2-day delivery based on your location: [computedDestination]
Server Error
In stock items ship in 1-2 Business Days.
Discontinued
Live Chat
Are you a Trade Professional?
Love the look of this product?
Recommended by LNY, Powered by Beacon
You must be logged in to create a Project and add items. Log In or Create an Account
Please fully select a product before adding it to your projects
call and speak with a Lighting Expert
Our Experts Help You Every Step of the Way
Our Lighting Experts can help you find the brand that best suits your style & budget.
  • 150% Price Match Guarantee
  • Info on Our Pro Program
  • Expert Answers to Your Questions
  • Call for Best Pricing
Available 7 days a week, 8am to midnight
Live Chat
Description
Product Specifications
Product Information
Brand: AFX
Brand Category: Wall Sconce
Shipping Method: Ground
SKU: SHS121814LAJUDSNLA
UPC: 037949445883
Electrical and Operational Information
Color Rendering Index: 90
Color Temperature: 3000K
Lamping Included: Bulbs Included
Lamping Type: LED
Lumens: 1400
Primary Number of Bulbs: 1
Total Number of Bulbs: 1
Voltage: 120V
Dimensions and Measurements
Extension: 4.00
Height: 18
Weight: 4.00
Width: 6.13
Warranty and Specifications
ADA: Yes
Country of Origin: China
Energy Star: Yes
UL Ratings: ETL/FCC Damp
Warranty: 5 Year Limited Warranty
Additional Details
Features:
  • Voltage: 120-277V
  • 3 in 1 adjustable color temperature system allows you to choose between 3000K/3500K/4000K